Time to say goodbye to Steem

W środę miną 4 tygodnie od niesławnego hardforku 23 sieci Steem. Tym razem kod hardforku był tajny do ostatniej chwili, a same zapowiedzi bardzo zdawkowe. Zmiany zaproponowane w hardforku były chyba bezprecedensowe dl...

4 months ago, comments: 7, votes: 86, reward: $4.12
W środę miną 4 tygodnie od niesławnego hardforku 23 sieci Steem. Tym razem kod hardforku był tajny do ostatniej chwili, a same zapowiedzi bardzo zdawkowe. Zmiany zaproponowane w hardforku były chyba bezprecedensowe dla sieci DPoS i odbiły się po raz kolejny szerokim echem w społeczności skupionej wokół tematu kryptowalut. Po prostu Justin Sun i posłuszni mu bezkrytycznie marionetkowi witness'i (w większości na zasadzie jesteś ze mną jesteś witness'em- mierny ale wierny) przyklepali zmianę sald kont, które ośmieliły się w przeszłości kwestionować hegemonię Justina Sun'a na skutek zakupu Steemit i ich tokenów wykopanych na początku istnienia sieci.

Lata rozwoju sieci, opłacania serwerów, tudzież inwestycje i to liczące w tysiącach dolarów zostały przekreślone kilkoma linijkami kodu. Wcześniej Justin Sun wraz z ekipą dopuścili się cenzurowania, zablokowywania kont na poziomie api, które nie zwracało żadnych wyników dotyczących niewygodnych kont oraz nie przyjmowało żadnej nowej transakcji, czy nie pozwalało umieścić nowego wpisu do blockchain'a. Tym samym podkupując mit o braku możliwości cenzury sieci Steem. Wcześniejsze przypadki ograniczały się do cenzury w zakresie jednego z interfejsów (chyba tylko steemit) i nadal przełączając się na inny łatwo można było się dostać do treści cenzurowanych.

Już w lutym można było przypuszczać, że tak się to skończy. Gdyby nie to, że społeczność podjęła próbę walki, która ostatecznie zakończyła się podziałem sieci i utworzeniem sieci Hive, to najprawdopodobniej sieci Steem już nie byłoby, a byłaby to wydmuszka przeniesiona do sieci Tron - jak to pierwotnie Justin Sun zapowiedział. Teraz praktycznie nie ma czego przenosić i właściwie może to pozwoli Steem w powstałej formie funkcjonować, żeby Justin Sun mógł odzyskać zainwestowane pieniądze, tudzież zarobić dodatkowo.

To już jest koniec i nie ma już nic

Hardfork 23 przyniósł jeszcze jedną istotną zmianę, a mianowicie zmniejszył czas powerdown'u z 13 tygodni do 4 tygodni. W środę mijają 4 tygodnie od hardforku 23 i wielu z was zaraz po jego wprowadzeniu rozpoczęło power down. Wielu z nas praktycznie straci moc na tyle, żeby pożegnać się z siecią Steem w sposób adekwatny do zaistniałej sytuacji.

Przede wszystkim myślę, że nasi czytelnicy zasługują na wyjaśnienie, gdzie nas teraz można znaleźć i dlaczego, a przede wszystkim jak podążyć za nami. Jeśli posiadają konto w sieci Steem i nie zmieniali haseł po 20.03.2020, to zalogują się tymi samymi kluczami do Hive. Dlatego myślę, że warto na odchodne napisać choć krótki post pożegnalny w sieci Steem.

Można również spróbować nadpisać wszystkie posty tak, aby kierowały do Hive, korzystając z narzędzia przygotowanego przez @nicniezgrublem. Niestety to narzędzie wymaga pewnego zasobu Steem Power, co w przypadku głębokiego Power Down może być kłopotliwe.

Ostatecznie można w interfejsie steempeak.com ustawić przekierowanie do peakd.com - jest to rozwiązanie widoczne jedynie z interfejsy steempeak.com

Na stronie swojego profilu znajdziesz opcje: Suggest PeakD for my blog w Edit Profile

Umarł Król, niech żyje Król

Bardzo cieszy mnie, że przejście społeczności z Steem na Hive polish przebiegło dość płynnie. Odnajdują się wciąż zabłąkane owieczki, a mało kto pisze na Steem. Niektórzy przestali z powodów ideologicznych, a niektórzy chętnie chcieli ciągnąć dwie stroki za ogon, ale z tego co widzę, to przestało się też opłacać i mam nadzieję, że w końcu ludzie zarzucą ten wyrób steemopodobny.

Przy okazji chciałem zwrócić pewną uwagę, że wszystkie osoby, które zakładały konto przez Steemit - mają ustawione konto recovery na konto @steem, które nie jest pod kontrolą nikogo powiązanego z Hive. Jeśli twoje hasło wycieknie lub zostanie wykradzione i zostanie zmienione, to tylko Steemit będzie mógł je odzyskać, czego na pewno po koleżeńsku nie zrobią. Warto ustawić kogoś znajomego, a zaufanego na to miejsce lub ustawić swoje konto do którego klucze przechowujemy offline. Jak zmienić account recovery przeczytasz tu