Czy dblog.pl pozwoli na wystawienie sobie pomnika trwalszego niż ze spiżu?

Słowa Horacego jak najbardziej aktualne w dzisiejszych czasach. W dobie cyfrowej rewolucji pamiętni...

2 years ago, comments: 6, votes: 74, reward: $5.50

Monument

Słowa Horacego jak najbardziej aktualne w dzisiejszych czasach. W dobie cyfrowej rewolucji pamiętniki przeszły z formy papierowej do cyfrowej. Wiele polskich platform blogowych przeszło już do historii, a z nimi tysiące tekstów tworzonych przez internautów.

Tekst kieruję do potencjalnych dblogowiczów spoza platformy Steem, jak i doświadczonych steemian (dalsza część).

Jest to mój pierwszy wpis na dblog.pl. Choć nie pierwszy w sieci Steem, o czym kilka wersów niżej.

Czym dblog różni się od upadłych serwisów blogowych.

Czym jest właściwie dblog.pl? Nie jest to typowy portal blogowy. Jest to właściwie interfejs do sieci Steem i cała zawartość jest przechowywana w blockchainie Steem. Wpis, który czytasz jest dostępny z wielu innych interfejsów i przechowywany na dziesiątkach serwerów delegatów. Tak więc żywot słów wypisanych tutaj nie skończy się wraz z ewentualnym upadkiem serwisu dblog.pl. Póki ludzie będą chcieli utrzymywać sieć Steem pisany właśnie ciąg znaków przetrwa.
Pierwszym interfejsem do interakcji z siecią Steem był steemit. Nie wygląda jak typowy serwis blogowy, raczej jak agregat treści. Sprawa lepiej wygląda na profilu. Pewnie przeraziła Cię ilość reklam na steemit.com, są lepsze interfejsy pozbawione reklam steempeak, busy, ale jak widać nie są to typowe blogi, do którego blogosfera się przyzwyczaiła.
Dblog jest blogową odpowiedzią dla sieci Steem. Cały ten wywód jest spowodowany tym, żeby udowodnić Ci, że jeśli dblog.pl zniknie z powierzchni internetu. Twoje treści, komentarze do nich pozostaną i nadal będą mogły być edytowane, dodawane nowe i czytelnicy będą mogli pozostawiać komentarze, co w przypadku zwykłej platformy jest niemożliwe.

Czym dokładnie jest sieć Steem dowiesz się z następujących tekstów:

Pomnik trwalszy niż ze spiżu.

teskt

Ten monument ma pewną skazę. W sieci Steem przechowywany jest tylko tekst. Dblog w obecnej wersji nie oferuje jako serwis miejsca dla grafiki, która nie raz jest integralną częścią tekstu, a nie tylko dopełnieniem. Nie wyobrażam sobie np bloga z dziedziny homemade bez ilustracji przedstawiających kolejnych etapów prac.
Oczywiście można podpiąć grafikę z "zewnętrznego serwera".
Pewnie nieraz szukaliście jakiegoś rozwiązania na forach i rozwiązanie było podane w postaci grafiki, która już nie jest dostępna.
Pisałem wcześniej o pozostałych interfejsach sieci Steem, które oferują przy okazji miejsce na grafikę i paru steemian tworząc własne blogi na dblog.pl wspomaga się właśnie tymi serwisami i wgrywa grafikę na serwer wybranego interfejsu. Nie jest to skomplikowane, ale nie będę przedstawiał jak to zrobić, ponieważ uważam to za złą praktykę, bo nigdy nie wiadomo, co odmieni się twórcy danego interfejsu i jak będzie chciał optymalizować koszty. Sam korzystałem do tej pory ze serwisu steempeak, a że jest on na razie niszowy, zostałem zmuszony do refleksji nad trwałością i integralnością moich tekstów.

Zacząłem pisać wczoraj ten tekst, kiedy jeszcze Acta 2 była pieśnią przyszłości. Od tego postu wcześniej postanowiłem hostować grafiki na dysku drive google, Niestety ciężko przewidzieć jak wprowadzenie Acta 2 wpłynie na politykę google co do ich produktu.
Za takim rozwiązaniem przemawia posiadania kopii wszystkich grafik na własnym urządzeniu, po dodaniu grafiki synchronizuje się ona z dyskami lokalnymi.

Jeśli chcesz iść w moje ślady poniżej, krótki poradnik. Grafiki do tego tekstu są hostowane na google drive.


Kod, który trzeba dokleić to: http://drive.google.com/uc?export=download&id=