Czcionka zgodna z zasadami polskiej kaligrafii - Czyli rodzic sam uczy

Ostatnio wiele zmieniło się w naszym życiu. Z powodu zamknięcia szkół ciężar nauczania został częściowo przesunięty na rodziców. Wiem, że wielu z was jest rodzicami. Jak konieczność zmusiła nas do bycia nauczycielami,...

6 months ago, comments: 3, votes: 73, reward: $13.99
Ostatnio wiele zmieniło się w naszym życiu. Z powodu zamknięcia szkół ciężar nauczania został częściowo przesunięty na rodziców. Wiem, że wielu z was jest rodzicami. Jak konieczność zmusiła nas do bycia nauczycielami, to postarajmy się pomóc naszym milusińskim najlepiej jak potrafimy.

Niedawno chwaliłem się na drugim koncie @zimnaherbata, że córka poszła do pierwszej klasy. W odruchu ojcowskiej miłości postanowiłem córce trochę pomóc, tworząc różne pomoce dydaktyczne. Zależało mi na czcionce, która odzwierciedla pismo, a właściwie zasady kaligrafii jakie w tym wieku poznają pierwszoklasiści.

Wydawałoby się, że taka prosta rzecz w dobie internetu powinna być już dawno opanowana. Temat był nieraz poruszany i już wpisanie w google frazy: "czcionka jak pismo" daje kilka rzeczowych artykułów, z których wynika, że w internecie można znaleźć darmowe czcionki, ale posiadają zasadniczą wadę. Połączenia między literami są uproszczone i niezgodne z zasadami kaligrafii.

Oczywiście znajdą się czcionki komercyjne, które pozwalają na stworzenie tekstu, którego reprezentacja graficzna na ekranach monitorów jest zgodna z zasadami kaligrafii. Można tu przytoczyć: Kentype - teraz w promocji za 123 zł lub Pismo szkolne od fonty.pl za 516,60 zł.
O ile ta pierwsza kwota jest do przełknięcia dla rodzica, to druga jest abstrakcyjna i kierowana do wydawnictw.

Kusiła mnie czcionka od Kentype, ale niestety nie posiadałem żadnego oprogramowania poza LibreOffice, które obsługiwałoby ligatury z wymienionych na stronie producenta:

  • Microsoft Word wersja 2010 i późniejsze
  • CorelDRAW wersja X5 i późniejsze
  • TextEdit: 1.5, 1.6
  • QuarkExpress: 7, 8
  • Photoshop: 6, 7, CS, ...
  • Illustrator: CS, ...
  • 8InDesign: 1, 2, CS, ...
  • XeText 0.999
  • LibreOffice Windows, wersja 6.1.0

Jest jeszcze darmowa alternatywa, którą zaserwowało nam ministerstwo eukacji, czyli Generator Kart Pracy. Wyróżniamy jego wersje online i do zainstalowania na komputerze. Obie wersje generatorów nie powinny przysporzyć wam problemów. Jest to typowy przeciągnij i upuść. Jedynie co może zniechęcić to brak jakichkolwiek funkcji ułatwiających prace, typu wyśrodkowanie, wyrównanie elementów. Praca jest żmudna.

Zniechęciło mnie to trochę do tworzenia pomocy, ale odkryłem, że podczas instalacji programu na komputer jest instalowana czcionka: "Szkolne Pismo EFN". Co prawda łączenia pomiędzy literami są w tej czcionce jako znaki specjalne i wybierając tę czcionkę w ulubionym programie graficznym raczej nic nie napiszemy, ale możemy napisany tekst w Generatorze Kart Pracy skopiować i wkleić tam gdzie potrzebujemy. Poniżej znajduje się przykład, jak taka operacja wygląda w praktyce.

Mam nadzieję, że przedstawiony tutaj trick wam przypadł do gustu i zaowocuje wieloma ciekawymi pomocami dydaktycznymi albo i nie jeśli ktoś potrzebował tak specyficznej czcionki do innych zastosowań (niekomercyjnych - oczywiście).